Atrakcje

Rajskie


Rajskie i jego otoczenie posiada wybitne walory krajobrazowe, przyrodnicze oraz historyczne. Przez wieś przepływa rzeka San, wpadająca tutaj do najdłuższej zatoki Jeziora Solińskiego, największego w Polsce zbiornika zaporowego, wypełnionego krystalicznie czystą wodą. Ponad Rajskim piętrzą się pasma i szczyty górskie, porośnięte bujną roślinnością, dostępne dzięki szlakom spacerowym i ścieżkom: Otryt, Tołsta i Bałanda. Wędrując po wsi można napotkać na ciekawe pozostałości dawnej zabudowy, opisane na tablicach informacyjnych: cerkwisko, kaplice, fundamenty domów i klasztoru czy ślady po kopalni ropy naftowej.

W Rajskim możecie, m.in: obserwować ptaki, wybrać się na pieszą wycieczkę po jednym z okolicznych szlaków, odwiedzić odbudowaną Kapliczkę na Hrabie, Kapliczkę Dubową, ruiny XIX wiecznej cerkwi i przycerkiewny cmentarz, zobaczyć domy generała Berlinga i pułkownika Pawłusiewicza a w ładnym lokalnym kościele obejrzeć kopię obrazu Rajskiej Madonny, wypoczywać nad Jeziorem Solińskim lub Sanem (znajdziecie tam miejsca do kąpieli lub naturalnego jacuzzi), pójść na grzyby, jeżyny i inne sezonowe dary lasu, wędkować, skorzystać z oferty lokalnego baru, jeździć na rowerach.


Wkrótce do pobrania opowieść o Rajskim i jego historii.

Miejscowa społeczność, zrzeszona w Stowarzyszeniu Rajska Dolina, uznała, że warto byłoby stworzyć grę terenową - quest dla Rajskiego. Zaprosili Janusza Żmijskiego - miłośnika bieszczadzkich bezdroży - do jego przygotowania. Umożliwił to program Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Quest ten zawiera wierszowany przewodnik po najbardziej charakterystycznych miejscach, dwie mapki ułatwiające ich znalezienie, kilkanaście pytań/zadań do rozwiązania oraz kilka fotografii i wybranych ciekawych informacji, przybliżających miejscowość.
Jeśli będziesz gościł w Rajskim i lubisz poznawać nowe miejsca wędrując po nich, wydrukuj i zabierz ze sobą niniejszy Spacerownik. Trzymamy za Ciebie kciuki, aby po przejściu całej trasy udało Ci się odgadnąć końcowe hasło!

fot. Bożena Kuszela

Bieszczady


Polskie Bieszczady słyną przede wszystkim z przepięknych panoram podziwianych z wysokich połonin, dzikiej puszczańskiej przyrody i położonego pomiędzy lesistymi górami lazurowego Jeziora Solińskiego. Każdy turysta znajdzie tutaj coś dla siebie, w czym pomocna jest znakomita infrastruktura: liczne wyznakowane szlaki piesze i konne, ścieżki rowerowe, dobre lokalne drogi czy rozwinięta baza gastronomiczna. Dla stałych bywalców i koneserów są to góry unikalne, mitotwórcze, położone na inspirującym styku Wschodu i Zachodu.

Będąc w Bieszczadach możecie m.in.: wybrać się w góry, przejechać się kolejką, zobaczyć tamę w Solinie, skosztować piwa w lokalnym browarze Ursa Maior, pojechać na Ukrainę (np. do Lwowa) lub na Słowację (np. do muzeum sztuki nowoczesnej Andy'ego Warhola w Medzilaborcach), pojeździć drezyną rowerową, skosztować lokalnych potraw, odwiedzić w Sanoku wystawę ikon, prac Zdzisława Beksińskiego i największy w Polsce skansen, zobaczyć Park Miniatur Sakralnych w Myczkowcach.

Po więcej informacji i gotowe propozycje na wojaże po Bieszczadach odsyłamy na portale:
http://www.naszebieszczady.com
http://www.bieszczady.pl
http://www.twojebieszczady.net
https://bieszczady24.pl